مجموعه مردمی کتاب بخوانیم

با هدف ترویج امر کتابخوانی

مجموعه مردمی کتاب بخوانیم

با هدف ترویج امر کتابخوانی

مجموعه مردمی کتاب بخوانیم


🔰«ترومن» رئیس‌جمهور آمریکا، علناً و با افتخار اعلام کرد که دستور بمباران اتمی ژاپن را راحت صادر کرده و آن شب، آسوده خوابیده.

در میانۀ جنگ دوم جهانی، گروهی از یهودیان مهاجر به آمریکا، به دولت خبر دادند که آلمانی‌ها دنبال ساختن بمب اتم هستند. آن‌وقت همه می‌دانستند که می‌توان از انرژی اتمی استفاده کرد، اما کسی به فکر ساخت بمب نیفتاده بود. بزرگ ترین پروژۀ علمی آمریکا آغاز شد. سه سال پس از آغاز پروژه، اولین بمب اتم آماده بود. حالا به‌هر قیمتی، این بمب باید آزمایش می‌شد، تا قدرت تخریبی آن برای دولت آمریکا و دشمنانش مشخص شود.

آلمان تسلیم شد و جنگ را تمام کرد، اما ژاپن هنوز مقاومت می‌کرد. دو بمب اتم جنگ را تمام کرد. پس این یک عمل انسان‌دوستانه و خدا‌پسندانه بود، چون بدترین جنگ تاریخ را تمام کرد! سران لجباز ژاپن باید سر عقل می‌آمدند، به هر قیمتی.

به همین سادگی و راحتی! جنگ باید تمام می‌شد و متجاوز تنبیه، دلیل مقبول و جهان‌پسندی شد برای نابود کردنِ دو شهر با مردمانش، توجیهی شد برای کشتن صدها هزار زن و کودک بی‌پناه، در چند ثانیه! و هر چند سال هم که از آن روزها می‎گذرد، هنوز کسی اعتراض ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا، حق به جانب و مغرور، این توان تخریبیِ وحشیانه و ظالمانه را نعمت خدا می‌داند: «خدا را شکر که سلاح اتمی به دست ما افتاد، نه دشمنان ما؛ خدا کمک کند تا آن را به‌درستی استفاده کنیم.» و بمباران هیروشیما و ناکازاکی از مصادیق آن استفادۀ درست بود!

تبلیغات آن قدر شدید بود که حتی خود ژاپنی‌ها هم نتوانستند از آمریکا جواب بخواهند و اعتراض کنند. عکس‌العمل ژاپن محدود شد به مراسم سکوت و دعا و ساختن دُرناهای کاغذی. و در کنارش، روابط حسنه با آمریکا!

 

📚کتاب از هراره تا تهران/ بخش اول: هراره


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی